poniedziałek, 30 września 2019

Różaniec z aniołami - tajemnice radosne

I. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie
 
Bóg posłał Anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, aby oznajmił Maryi, że Bóg wybrał ją na Matkę Syna Bożego. Maryja przyjmuje słowo Boże, rozważa, wierzy w orędzie, jakie ono zawiera, poddaje się mocy Ducha Bożego i oddaje się cała do dyspozycji Boga. Każdemu z nas Bóg podaje swoją wolę i natchnienia poprzez naszego Anioła Stróża.
Czy idziesz za Jego oświeceniami i poddajesz się woli Boga?

Ze wszystkimi Aniołami w Niebie uwielbiamy Cię, Panie nasz.
Ze wszystkimi Aniołami w niebie wywyższamy Cię, Ojcze nasz.


II. Nawiedzenie Świętej Elżbiety
 
Maryja udaje się z wizytą do starszej od siebie krewnej, Elżbiety. Daje nam przez to świadectwo, że miłość do Boga trzeba sprawdzać miłością do ludzi, służąc im pokornie. Matka Boga służy Elżbiecie, ale także nam wszystkim, swoim dzieciom. Z miłością usługuje mi także mój Anioł Stróż.
Czy uczę się od niego postawy pokornego służenia innym ludziom? Czy z Maryją i Aniołami uwielbiam dobrego Boga?

Ze wszystkimi Aniołami w Niebie uwielbiamy Cię, Panie nasz.
Ze wszystkimi Aniołami w niebie wywyższamy Cię, Ojcze nasz.


III. Narodzenie Pana Jezusa w Betlejem
 
W mieście Betlejem narodził się Pan, Mesjasz i Zbawiciel, a nie było dla Niego miejsca w gospodzie. W okolicy Betlejem pasterze czuwali nad swoimi stadami i to im Anioł Pański oznajmia narodziny Zbawiciela. Podziwiajmy wiarę pasterzy, którzy otrzymawszy zachętę, nie nakaz, od Anioła wierzą, że to Bóg przez niego mówi i udają się z pokłonem do Dzieciątka i razem z Aniołami wielbią Je z radością.
Czy z wiarą przyzywasz świętych Aniołów, by pomogli ci w dziękczynieniu?

Ze wszystkimi Aniołami w Niebie uwielbiamy Cię, Panie nasz.
Ze wszystkimi Aniołami w niebie wywyższamy Cię, Ojcze nasz.

niedziela, 29 września 2019

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA

Jezus powiedział do faryzeuszów: ”Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień świetnie się bawił. U bramy jego pałacu leżał żebrak okryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza; nadto i psy przychodziły i lizały jego wrzody. Umarł żebrak i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. Gdy w Otchłani, pogrążony w mękach, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał: "Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i poślij Łazarza; niech koniec swego palca umoczy w wodzie i ochłodzi mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu". Lecz Abraham odrzekł: "Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz przeciwnie, niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A prócz tego między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd do nas się przedostać". Tamten rzekł: "Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca. Mam bowiem pięciu braci: niech ich przestrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki". Lecz Abraham odparł: "Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają". Tamten odrzekł: "Nie, ojcze Abrahamie, lecz gdyby kto z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą". Odpowiedział mu: "Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą”.
/ Łk 16,19-31 / 

Ogłoszenia na XXVI Niedzielę Zwykłą

1. Przeżywamy dziś V niedzielę miesiąca.

2. Od wtorku - 1 października - rozpoczynają się nabożeństwa różańcowe. Za odmówienie jednej części różańca, czyli pięciu tajemnic można uzyskać odpust zupełny.  
Nabożeństwo różańcowe z wystawieniem Najświętszego Sakramentu od wtorku do soboty przed Mszą Świętą o godz.17.30. Szczególnie zachęcam do udziału szkolne dzieci w każdy wtorek oraz czwartek.

3. 4 października: 1 piątek miesiąca - spowiedź od godz. 17.00. Tego dnia w godzinach dopołudniowo-południowych odwiedzę chorych z Najświętszym Sakramentem. W przyszłą niedzielę – I Niedzielę miesiąca - po Mszy o godz.9:00 zmiana tajemnic różańcowych, a pół godziny przed Mszą śpiewamy Godzinki ku czci NMP.

Intencje mszalne (29.09-06.10.19)

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA (29.09.19)
 
900 - Ś.p.: Michał i Jerzy Turłowicz
1045 - ... (Lubów)
1230 - Ś.p. rodzice: Adam i Franciszka oraz ś.p.: Marian, Adam, Wacława, Piotr i Władysław Pilarczyk
 

WTOREK (01.10.19)
św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Doktora Kościoła 
 
1800 - Dziękczynno-błagalna o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla pani Marianny Raczyńskiej
 
ŚRODA (02.10.19) 
św. Aniołów Stróżów 
 
1800 - Nabożeństwo ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Msza Święta za mieszkańców oraz mieszkanki naszej parafii
 

sobota, 28 września 2019

Bierzmowanie 2019 - zdjęcia cz.2

19 września 2019 roku ks. bp Jacek Kiciński CMF
udzielił naszym młodym parafianom Sakramentu Bierzmowania










Zapisy dzieci, chcących przystąpić do I Komunii Świętej

Do końca września, a najpóźniej do 6 października (do 1. niedzieli miesiąca) w zakrystii lub kancelarii parafialnej osobiście przyjmuję zapisy dzieci z 3 klasy SP, które w tym roku szkolno-katechetycznym pragną przystąpić do I Komunii Św. 

Wstępne spotkanie organizacyjne 
z rodzicami wspomnianych dzieci będzie miało miejsce 
w przyszłą niedzielę (29 września) 
po Mszy Świętej o godzinie 12.30.

piątek, 27 września 2019

Bierzmowanie 2019 - zdjęcia cz.1

19 września 2019 roku ks. bp Jacek Kiciński CMF 
udzielił naszym młodym parafianom Sakramentu Bierzmowania


 







Wspomnienie św. WIncentego a Paulo

Wincenty urodził się w Pouy (obecnie St-Vincent-de-Paul w południowo-zachodniej Francji) 24 kwietnia 1581 r. jako trzecie z sześciorga dzieci, w biednej, wiejskiej rodzinie. Jego dzieciństwo było pogodne, choć od najmłodszych lat musiał pomagać w ciężkiej pracy w gospodarstwie i wychowywaniu młodszego rodzeństwa. Rodzice marzyli o tym, by ich syn w przyszłości wyrwał się ku łatwiejszemu życiu. Czternastoletniego Wincentego wysłali więc do szkoły franciszkanów w Dax. Na opłacenie szkoły Wincenty zarabiał dawaniem korepetycji kolegom zamożnym, a mniej uzdolnionym lub leniwym. Po ukończeniu szkoły nie bez zachęty ze strony rodziny podjął studia teologiczne w Tuluzie. W wieku 19 lat został kapłanem; jednak kapłaństwo było dla niego jedynie szansą na zrobienie kariery. Chciał w ten sposób pomóc swojej rodzinie. Studia w Tuluzie Wincenty zwieńczył bakalaureatem w 1604 r. Później pogłębił swoje studia jeszcze na uniwersytecie w Rzymie i w Paryżu, zdobywając licencjat z prawa kanonicznego (1623).



MODLITWA WINCENTYŃSKA

Panie, pozwól mi być dobrym
przyjacielem wszystkich ludzi;
pozwól mi ofiarować ufność temu,
kto cierpi i żali się,
temu, kto z dala od Ciebie szuka
oświecenia,
temu, kto nie wie, jak zacząć,
temu, kto chce się zwierzyć
i nie ma do tego sił.
Panie, pomóż mi,
abym nie minął nikogo
z obojętną twarzą
z zamkniętym sercem
pospiesznym krokiem.
Panie, daj, bym natychmiast dostrzegł,
kto stoi u mego boku,
kto smuci się bezradny,
kto cierpi i to ukrywa,
kto jest samotny.
Panie, podaruj mi delikatność,
która otwiera serca;
uwolnij mnie od egoizmu,
abym Ci służył,
abym Cię miłował,
abym Cię słuchał,
w każdym człowieku,
którego pozwolisz mi spotkać

wtorek, 24 września 2019

Zapisy na wycieczkę rowerową

Do czwartku włącznie przyjmuję zapisy 
dzieci i rodziców dzieci należących do 
parafialnej scholi oraz Liturgicznej Służby Ołtarza,
chcących wziąć udział w rowerowej wycieczce 
 po naszych pięknych okolicach 
w najbliższą sobotę 28 września

Zachęcam do zapisywania się!
Szczegóły w zakrystii. 

niedziela, 22 września 2019

Konsekracja kościoła - zdjęcia cz.2






XXV NIEDZIELA ZWYKŁA

Jezus powiedział do swoich uczniów: ”Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek. Przywołał go do siebie i rzekł mu: "Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządu, bo już nie będziesz mógł być rządcą". Na to rządca rzekł sam do siebie: "Co ja pocznę, skoro mój pan pozbawia mię zarządu? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. Wiem, co uczynię, żeby mię ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę usunięty z zarządu". Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: "Ile jesteś winien mojemu panu?". Ten odpowiedział: "Sto beczek oliwy". On mu rzekł: "Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt". Następnie pytał drugiego: "A ty, ile jesteś winien?". Ten odrzekł: "Sto korcy pszenicy". Mówi mu: "Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt". Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światła. Ja także wam powiadam: "Zyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków. Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, prawdziwe dobro kto wam powierzy? Jeśli w zarządzie cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, kto wam da wasze? Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie”.
/ Łk 16,1-13 /


Intencje mszalne (22-29.09.19)

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA (22.09.19)
900 - Ś.p. Lilianna Nowak
1045 - Dantis (Lubów)
1230 - Ś.p.: Bolesław i Stanisława Proga 

WTOREK (24.09.19)
1800 - Ś.p. ks. Czesław Mazur 

ŚRODA (25.09.19) 
 
1800 - Nabożeństwo ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Msza Święta za mieszkańców oraz mieszkanki naszej parafii

Ogłoszenia na XXV Niedzielę Zwykłą

1. Przeżywamy dziś IV niedzielę miesiąca. Jesteśmy po ubiegłotygodniowym parafialnym odpuście oraz wizytacji kanonicznej Ojca Biskupa Jacka Kicińskiego. Taka wizytacja ma miejsce raz na 5 lat, a głównym jej celem jest rozeznanie jak wygląda życie gospodarczo-duszpasterskie parafii naszej Archidiecezji.
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy w intensywnym czasie przygotowań do wspomnianej wizytacji oraz sakramentu bierzmowania wsparli mnie - młodego proboszcza - dobrym słowem, modlitwą a zwłaszcza swoją obecnością.
Dziękuję mieszkańcom Lubowa i Chorągwic za obecność na modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia w Lubowie i osobom, które przyszły na luboszycki cmentarz by odmówić ze mną i Ojcem Biskupem dziesiątek różańca za zmarłych na nim pochowanych. Dziękuję też osobom, które troszczą się o porządek i ład na cmentarzu.
Dziękuję osobom z Rady Parafialnej, którzy przybyli na spotkanie do zakrystii oraz osobom należącym do trzech Róż Żywego Różańca ożywiającym przez modlitwę inicjatywy duszpasterskie w naszej parafii oraz wspierające modlitwą Kościół Święty i Jego pasterzy.
Dziękuję Pani Sylwii Bieleckiej za pomoc w przygotowaniu młodzieży do sakramentu bierzmowania; dziękuję Pani Małgorzacie Kmiotek oraz naszej parafialnej scholce za urozmaicenie przez piękny śpiew Mszy świętej, w czasie której 22 osoby przyjęły z rąk Ojca Biskupa sakrament dojrzałości chrześcijańskiej (bierzmowanie).
Dziękuję Paniom Marii Gnat oraz Irenie Giecewicz za posprzątanie świątyni oraz
przystrojenie kwiatami kościoła, a Panu Janowi Antonickiemu za przygotowanie śpiewu.
Dziękuję Panu Piortowi Spławiszewskiemu za pomoc w dostarczeniu stołów i krzeseł do zakrystii, gdzie miało miejsce spotkanie z Ojcem Biskupem Jackiem oraz Paniom za upieczenie ciast i przyniesienie owoców, herbaty oraz kawy.
Trudno wymienić imiennie wszystkich dobrodziejów i dobrodziejki, którzy przyczynili się do przygotowań naszego parafialnego święta (nie chciałbym osób bardziej zaangażowanych pominąć), ale za wszelkie zaangażowanie (również to modlitewne) składam WSZYSTKIM SERDECZNE BÓG ZAPŁAĆ.

2. Dzisiaj (22 września) o godzinie 17:00 w Domu Katechetycznym przy parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Górze rozpoczęcie nauk przedmałżeńskich dla narzeczonych. Zachęcam do udziału szczególnie zainteresowanych.

środa, 18 września 2019

Plan wizytacji kanonicznej

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Luboszycach
Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jacek Kiciński CMF

19 września 2019
1530 – Koronka do Bożego Miłosierdzia w kaplicy w Lubowie.
1600 – Wizyta w domu chorej w Lubowie.
1630 Spotkanie z Rodzicami Księdza pochodzącego z Lubowa. 
 
1730 – Modlitwa za zmarłych na cmentarzu w Luboszycach.
1745 – Spotkanie z Radą Parafialną w zakrystii kościoła w Luboszycach. 
 
1815 – Spotkanie z Różami Różańcowymi w zakrystii kościoła w Luboszycach.
1900 Powitanie przed kościołem i Msza Św. z udzieleniem Sakramentu         Bierzmowania.
2030 – Kolacja na plebanii i spotkanie z ks. Proboszczem.