niedziela, 3 stycznia 2021

Minął Rok Pański 2020 – sprawozdanie duszpasterskie

 Minął Rok Pański 2020

W duchu wdzięczności Panu Bogu kończymy dzisiaj Rok Pański 2020.

Kiedy kończymy jakiś okres w naszym życiu zadajemy sobie pytanie: „ jaki właściwie był ten czas?”. Koniec roku skłania nas do pewnego podsumowania minionego czasu. Nie chodzi o statystyki potrzebne takim czy innym urzędom, nawet nie o to, by usłyszeć, że był to „dobry” czy „zły” rok, ale by samemu odpowiedzieć sobie czy ten dany nam od Boga, w darze czas, przybliżył mnie do Stwórcy czy też może oddalił? A ponieważ jako parafia jesteśmy wielką rodziną, wspólnotą, dlatego szukamy odpowiedzi na powyższe pytania przyglądając się życiu religijnemu społeczności Luboszyc z wioskami dookoła niej umieszczonymi, która liczy prawie półtora tysiąca mieszkańców.

Przypomnę rok miniony, przeżywaliśmy pod hasłem duszpasterskim: „Eucharystia: Wielka tajemnica wiary”. Trzeba byśmy odpowiedzieli sobie na pytanie na ile udało nam brać w Niej udział (również w sposób zdalny "on-line") i zachęcać do udziału w Niej osoby z którymi mam kontakt oraz za które jesteśmy odpowiedzialni? Czy nie lękaliśmy przyznać się do Chrystusa? Czy w tych minionych 12 miesiącach udało nam się kogoś przyprowadzić do Chrystusa i Kościoła na Eucharystię? Nie lękajmy się przyznawać do Boga i bronić naszej wiary!!! Trzeba odważnie Ją głosić!!! Te zadania, pozostają ciągle aktualne. Przeżywając kolejny rok duszpasterski powinniśmy być jak najbardziej świadomi oraz świadome, że on również stawia przed nami nowe wyzwania.

Rok 2021 – to w naszej parafii czas Misji Świętych, które każda parafia ma obowiązek przeprowadzić co 10 lat. Do tej pory w minionym roku nie udało nam się zrealizować tego celu, gdyż zarówno od 3 do 10 maja jak również od 25 do 31 października z powodu lęku przed pandemią koronawirusa jak również braku zapewnienia bezpieczeństwa większej grupie osób w nich biorących udział zostały one przełożone. Już dziś informuję, że ten święty czas odnowienia wiary, przeżywać będziemy w terminie od 14-21 marca 2021. Wspomniane Misje będą prowadzili Ojcowie Franciszkanie z Kobylina. Mam nadzieję, że tym razem w okresie Wielkiego Postu uda nam się wspomniane parafialne rekolekcje z Bożą pomocą przeprowadzić.

Jednocześnie z wdzięcznością wspominam czas minionego roku. Dziękuję za wszystkie osoby, które pomogły mnie - młodemu proboszczowi - w miarę swoich możliwości przez dobre słowo, modlitwę oraz konkretną pomoc sprawić, że udało się większość duszpastersko-gospodarczych zadań zrealizować. Za wszelkie dobro składam już teraz serdeczne: Bóg zapłać!

By podsumować miniony rok popatrzmy jak wyglądało w nim życie sakramentalne w naszej parafii:

  1. Sakrament Chrztu Świętego.

Rok

2000

2006

2016

2017

2018

2019

2020

Ilość chrztów

13

17

11

23

13

19

10


Widać w naszej parafii efekt 500+. Liczba dzieci póki co nie maleje i stąd liczba chrztów utrzymuje się od dłuższego czasu na stałym poziomie. Ale trzeba też zauważyć, że współcześni rodzice to coraz częściej osoby obojętne religijnie, które nie odczuwają potrzeby ochrzczenia swoich pociech. Wiele dzieci przychodzi dzisiaj na świat w rodzinach rozbitych i niesakramentalnych, w których nie ma ducha.

Coraz większym problemem jest kwestia znalezienia rodziców chrzestnych, spełniających wymogi Kodeksu Prawa Kanonicznego. A przypomnę krótko, że musi to być osoba: wierząca, praktykująca (uczęszczającą regularnie na Mszę św. i do sakramentów), oraz dojrzała (po Bierzmowaniu).

  1. Sakrament bierzmowania:

W tym roku nikt w naszej parafii nie przystąpił do sakramentu bierzmowania (nie było okazji). Ale miałem okazję obserwować praktykowanie (m.in. udział w niedzielnej Eucharystii oraz przystępowanie do sakramentu pokuty i pojednania) osób, które w 2019 roku z rąk ks. Biskupa Jacka Kicińskiego przyjeły sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. Wygląda to bardzo słabo. Ale przestaję sie młodzieży dziwić, gdyż – piszę to z bólem - w zdecydowanej większości ich rodzice oraz inni domownicy też od dłuższego czasu również nie praktykują.

Niestety coraz mniej młodzieży przystępuje do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, bo po prostu przestali praktykować i zagubili wiarę. Coraz słabsze religijnie rodziny nie dostrzegają potrzeby życia sakramentalnego. Ciągle aktualny jest także problem, co zrobić, żeby młodzież po przyjęciu tego sakramentu (dojrzałości chrześcijańskiej) dalej trwała przy Bogu i Kościele?

3. Sakrament Eucharystii:

  • I-komunia święta:

Rok

2016

2017

2018

2019

2020

Liczba dzieci

20

23

11

10

Na liczącą prawie 1500 mieszkańców parafię do kościoła w ostatnim czasie chodzi około 180 osób to około 12 %. To taka średnia krajowa. Wydaje mi się, że młodzieży jest bardzo mało w kościele, a dzieci im dalej po I-komunii św. tym też mniej. Chciałbym Was zaprosić, zachęcić byście pokochali Eucharystię, która jest dla nas źródłem korzystania ze skarbca łask, wysłużonych przez Syna Bożego na Krzyżu. Bardzo dziękuję, tym wszystkim, którzy regularnie uczestniczą we Mszach niedzielnych i świątecznych, a pozostałych zachęcam, by wzięli z nich przykład. Zachęcam także zwłaszcza osoby niepracujące do udziału we Mszach świętych w dni powszednie. 

  • Cieszy mnie, że tak wiele osób przystępuje regularnie do Komunii Świętej. Świadczy, że wśród uczestniczących we Mszach św. świadomość konieczności posilania się chlebem z nieba jest coraz większa. Pragnę bardzo gorąco podziękować tym, którzy regularnie i często posilają się „pokarmem na życie wieczne”. Zachęcam pozostałych do pełnego uczestnictwa we Mszy św. tzn. z Komunią Świętą.

  • Przy tej okazji chcę również podziękować za zamawiane intencje Mszy świętych, i te w niedziele i święta, ale także w dni powszednie. Ofiarujmy Msze święte (najpiękniejszy dar) nie tylko za zmarłych (to oczywiste), ale także: o zdrowie, z racji jubileuszy, rocznic, imienin, urodzin czy innych okazji. Dziękuję także za składane przy tej okazji stypendia mszalne.

  1. Sakrament Namaszczenia Chorych.

Odwiedzam każdego miesiąca 28 osób starszych i chorych.

  • Pogrzeby:

Rok

2016

2017

2018

2019

2020

Ilość w parafii

20

12

19

8

23


W imieniu całej parafii wyrażam chrześcijańską solidarność ze wszystkimi, którzy w minionym roku pożegnali swoich najbliższych! Niech Zmartwychwstały Chrystus przyjmie Ich do swojej chwały, a Maryja uprosi łaskę pocieszenia.

W tym roku zgonów było o wiele więcej niż w poprzednim (o 15). Osoby które odeszły były często zaopatrzone sakramentami. Za to pragnę najbliższym gorąco podziękować. I proszę uczyńmy wszystko, by zadbać o naszych starszych czy schorowanych rodziców, krewnych, sąsiadów. Zaprośmy do nich kapłana z posługą sakramentalną. W sytuacjach nagłych jestem do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy. Przychodźmy śmiało!

Dziękuję również Wam Parafianie za coraz lepsze rozumienie, czym jest sakrament chorych oraz że nie traktujecie go jako „ostatnie namaszczenie”!

5. Sakrameny pokuty i pojednania.

Pragnę podziękować wielu z Was, którzy regularnie korzystacie z sakramentu Bożego Miłosierdzia. Nie mam odniesienia jak to było w poprzednich latach przed moim przyjściem do Luboszyc, ale chciałbym, zaapelować o ożywienie spowiedzi w I-piątki miesiąca, by wynagradzać Sercu Bożemu za grzechy nasze i całego świata. Zachęćmy dzieci i młodzież, a sami dajmy im przykład.

Jako kapłan staram się służyć Wam najlepiej jak potrafię, by przed każdą Mszą św. była okazja do skorzystania ze spowiedzi./wyjątek to czas kolędowy/. Czekam na Was w konfesjonale!


  1. Sakrament Kapłaństwa.

Dziękuję mieszkającym w naszej parafii 12 osobom, które codziennie modlą sie za powołanych do służby w Kościele – w ramach tzw. Apostolatu modlitwy Dwunastka - oraz za tych, którzy myślą jak oddać się Panu Bogu i ludziom na służbę w Chrystusowym Kościele. Miarą życia duchowego parafii są również wspomniane powołania. W tych trudnych czasach w których żyjemy ważne jest by w miarę swoich możliwości duchowo i materialnie wspierać tych, którzy nam duszpasterzują. Za wszelkie ponoszone oraz składane w tej kwestii ofiary – serdeczne Bóg zapłać. Święty Janie Pawle – módl się za nami!

7. Sakrament Małżeństwa:

Rok

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Ilość par

5

11

3

8

6

4

1


Podobnie jak w naszej ojczyźnie tak i w parafii zauważam wyraźną tendencję malejącą zawieranych sakramentów małżeństwa. Mam jednak świadomość, że i u nas są tacy, którzy żyją bez ślubu. Proszę te pary, by jak najszybciej uregulowały tę sprawę życia po Bożemu. Obiecuję pomoc wszystkim, którzy w tej kwestii się do mnie zgłoszą. Rodziców, babcie i dziadków proszę, by zachęcali, by tłumaczyli, że Chrystus, tak jak w Kanie Galilejskiej, pragnie błogosławić i pomagać każdemu małżeństwu a nie przeszkadzać. Módlcie się często za młodych, za wszystkie rodziny a szczególnie za przeżywające trudności.

Mówiąc o życiu parafii trzeba ukazać zaangażowanie wiernych w grupy duszpasterskie. Parafia - jak uczy Sobór Watykański II - to wspólnota wspólnot. Im więcej takich grup, tym żywotniejsza parafia. Słowa wdzięczności kieruję pod adresem wszystkich należących do grup i pragnę zachęcić Was Drodzy Parafianie, by nie być tylko biernymi uczestnikami ale czynnie zaangażować się w życie parafii. W każdej grupie można znaleźć coś dla siebie. W naszej parafii do tej pory istnieją takie wspólnoty:

  • Żywy Różaniec Święty (3 róże);

  • Ministranci i ministrantki (12 osób). /przydałoby się więcej/.

  • Schola Parafialna dziewczęco-chłopięca - około 15 osób, /przydałoby się więcej/


KWESTIE MATERIALNE PARAFII.

Pragnę bardzo serdecznie podziękować Wam Drodzy Parafianie za wszelkie ofiary składane na utrzymanie parafii i wykonywane inwestycje. Mam świadomość, że nie łatwo się dziś żyje, a mimo to potraficie się dzielić.

Dziękuję przy tej okazji Osobom, które dbają o świeże kwiaty i piękną dekorację kościoła – w minionym roku dziekuję szczególnie za przystajanie kościoła i dbanie o czysty teren wokół niego mieszkańcom Luboszyc. Szczególnie pragnę wyrazić wdzięczność Paniom Renacie Bardzie i Marioli Halaś, pochodzącym ze wspomnianej miejscowości. Dziekuję wszystkim osobom należącym do Rady Parafialnej za pomoc w zarządzaniu parafialnymi dobrami. Wyrażam wdzięczność Pani Marii Gnat za troskę o czystość kościoła i zakrystii. Przy tej okazji gorąco dziękuję także naszemu organiście - Panu Janowi Antonickiemu. Dziękuję Panu Piotrowi Spławiszewskiemu za troskę o zakup kostki na placu przy kościele i jego zaangażowanie w planowane na cały rok prace. 

Dziękuję również Pani Sylwii Bieleckiej - za katechetyczną współpracę a Pani Małgorzacie Kmiotek za prowadzenie parafialnej dziewczęco-chłopięcej scholi. Dziękuję Pani Magdalenie Nowak-Budzie za prowadzenie kroniki a Pani Ewie Mingielewicz za robienie zdjęć i krótkich filmów umieszczanych później na internetowej stronie naszej parafii. Dziękuje również Pani Annie Pyrek za rzetelne prowadzenie internetowej strony naszej parafii. Gdybym kogoś pominął z zaangażowanych ciągle w trakcie całego roku, proszę pokornie o wybaczenie. Wszystkim zaangażowanym w dobro wspólne jakim jest parafia składam serdeczne - BÓG ZAPŁAĆ!

Jakie są plany inwestycyjne na 2021 rok (o ile Pan Bóg pozwoli):

  • położenie kostki wokół naszej świątyni - IV część - do czerwca 2021 r.

  • oczyszczenie i pomalowane dachu na kościele w Luboszycach oraz oczyszczenie i pomalowanie dachu na kaplicy w Lubowie - do końca 2021 roku.

Wszystkim składam serdeczne „Bóg zapłać” za ciepłe przyjęcie nowego proboszcza oraz za wszelkie wyrazy dobroci i życzliwości okazane w 2020 roku. Przepraszam za uchybienia z mojej strony oraz gorąco proszę o modlitwę i pomoc w radosnym kroczeniu we wspólnocie parafialnej do Królestwa Niebieskiego. Szczęść Boże!

Ks. Proboszcz



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz