List do Parafian na okres Wielkiego Postu oraz Wielkanoc 2021 r.
Znowu w trochę nietypowy sposób, pragnę w tym trudnym czasie zarówno materialnym (pandemia) jak i duchowym (Wielki Post) zwrócić się do Państwa z kilkoma sprawami. Wszystko po to byście mieli świadomość, że w duchu odpowiedzialności - zwłaszcza przed Panem Bogiem - jako ksiądz i Wasz proboszcz o Was pamiętam.
Wszyscy zostaliśmy obdarzeni łaską wiary, o którą musimy się troszczyć, by jej nie utracić. Odpowiednie narzędzia ku temu otrzymaliśmy od Boga na Chrzcie Świętym. Św. Ludwik Grignion de Montfort, autor Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Matki Bożej pisze, że ślubowanie chrzcielne to największe i najbardziej podstawowe zobowiązanie naszego życia wiary. Dlaczego? Dlatego, że wyrzekamy się wtedy szatana i jego pychy oraz wyznajemy wiarę w Trójjedynego Boga, w którym żyjemy, poruszamy się i jesteśmy. On, jako jedyny, ma moc skutecznie wspomagać nas w walce z otaczającym złem, tak by dojść do pełni życia w miłości. Święty Ludwik zaznacza także, że głównej przyczyny zepsucia ludzkich serc należy doszukiwać się w zapominaniu zobowiązań chrzcielnych, przy czym jedynym środkiem zaradczym wobec szerzącego się zła jest odnawianie i wypełnianie chrzcielnych obietnic.
Dziś wiele osób w świecie doświadczonym osłabieniem więzi małżeńskich, rodzinnych i społecznych, przeżywa głęboki kryzys wiary. Nie brakuje i takich, którzy porzucają wspólnotę Kościoła. Niestety również postawa niektórych duchownych przyczyniła się do takiego stanu rzeczy. Ale czy to znaczy, że w tych trudnych pod wieloma względami czasach Bóg nas opuścił?
Jezus Chrystus pragnie, abyśmy Go bardziej znali, kochali i dzielili się Nim z innymi. Wszystko w duchu odpowiedzialności za Kościół-Wspólnotę, którą jako uczniowie Chrystusa tworzymy. Z miłości do każdego z nas Pan został w założonym przez siebie Kościele pod postacią sakramentalnych znaków. Począwszy od Chrztu Świętego, jesteśmy włączeni i otoczeni Jego modlitwą. Kościół to wspólnota Boga i ludzi, której – pomimo słabości człowieka - bramy piekielne nie przemogą. Siłą Kościoła jest bowiem sam Bóg, to On Go buduje i gdy trzeba, przeprowadza przez każdą ciemną dolinę. Dlatego we wspólnocie Kościoła wraz z psalmistą możemy wołać: zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną.
Niestety, w codzienności życia zapominamy, że Chrystus m.in. przez swoje Słowo chce nam towarzyszyć i chronić przed podstępem grzechu, który zniekształca nam obraz Boga i Jego Wspólnoty. Jakże często zastępujemy to Słowo pustymi nowinkami czy zewnętrznymi informacjami, które zagłuszają głębię Bożego Słowa. Wtedy, gdy człowiek ulegnie pokusie zatopienia się w słowie ludzkim, zaczyna myśleć, działać i żyć wyłącznie tym, co zewnętrzne.
Naraża się tym ostatecznie na wielkie rozczarowanie i zniechęcenie życiem. Gdy takiego stanu doświadczymy to mamy dwa wyjścia: albo nic z nim nie robić i dalej oszukiwać samego siebie albo podjąć niełatwą decyzję i zaprosić Pana Boga w codzienność, uznając swoje winy oraz grzechy.
Trwający czas Wielkiego Postu od zawsze dawał okazję, by zadbać bardziej o osobiste relacje z Panem Bogiem i drugim człowiekiem. A tego trudu zmagania się z osobistymi grzechami, wadami i przywarami, nikt za nas nie podejmie. Nie jest to łatwe, ale proszę zauważyć czy nie jest tak, że człowiek ceni w życiu najbardziej to, co zdobywa z trudem? Myślę, że by na nowo odzyskać spokój wewnętrzny, warto pomyśleć o uporządkowaniu swojego wnętrza poprzez spowiedź świętą. Stosowną okazję ku temu będziemy mieli zwłaszcza podczas nadchodzących Misji Świętych. Warto, aby również pomyśleć o systematycznym powracaniu na Eucharystię - Świętą Wieczerzę, zwłaszcza niedzielną. Podczas każdej Mszy Świętej Bóg staje się Pokarmem dla naszego ducha, umacnia nas od wewnątrz. To podczas Eucharystii słuchamy Słowa Bożego i spożywamy Ciało Chrystusa. Słowo ma moc rozjaśnić ciemności naszego serca. Ciało Chrystusa umacnia nas w codziennym pielgrzymowaniu do domu Boga Ojca, stając się Pokarmem na życie wieczne.
Sprawy bieżące
Fundusz parafialny
W poprzednim liście skierowanym do Państwa z racji Świąt Bożego Narodzenia zasugerowałem, że Fundusz Parafialny, dzięki któremu udaje się realizować parafialne inwestycje, będzie istniał do końca 2021 roku. Po przemyśleniu i przemodleniu sprawy oraz posłuchaniu życzliwych osób wycofuję się z tego pomysłu. Fundusz będzie istniał dalej, a kwota o której wpłacanie dalej proszę (30 zł na kwartał) pozostaje niezmieniona. Przy utrzymaniu domu, mieszkania czy gospodarstwa potrzeba funduszy. Nie mając na chwilę obecną możliwości zyskania środków z zewnątrz, musimy liczyć na własne siły w tym zakresie. Przy okazji jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję osobom, które wspierają działalność naszej parafii systematycznymi wpłatami. Staram się, by przez rzetelną gospodarczą pracę (we współpracy z Radą Parafialną) jak najlepiej nimi dysponować.
Misje Święte
W czwartym tygodniu Wielkiego Postu - od 14 do 20 marca bieżącego roku - będziemy gościć w naszej parafii franciszkanina, Ojca Walentego Piechaczka CMF, który będzie głosił Misje Święte. Bardzo proszę wszystkich: dzieci, młodzież, dorosłych o modlitwę i udział w tych wyjątkowych rekolekcjach. Natomiast wszystkich chorych proszę o ofiarowanie przeżywanego cierpienia, by z błogosławieństwem Bożym planowane od dawna Misje mogły się wreszcie odbyć. Bliższe informacje podam wkrótce w czasie parafialnych ogłoszeń.
Rok św. Józefa
Ponieważ przeżywamy ogłoszony przez papieża Franciszka rok świętego Józefa - opiekuna Kościoła świętego i patrona Rodzin, pozwalam sobie dołączyć do tego listu modlitwę zawierzenia do tego szczególnego świętego. Zachęcam do jak najczęstszego jej odmawiania.
Życzenia na Święta Wielkanocne
Z racji nadchodzących Świąt Paschalnych składam wszystkim Państwu najserdeczniejsze życzenia. Niech Święta Wielkanocne przyniosą radość oraz wzajemną życzliwość. Oby stały się źródłem wzmacniania ducha. Niech Zmartwychwstanie Pana Jezusa, które niesie odrodzenie, napełni Was pokojem i wiarą. Niech da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.
ks. Adam Lota
proboszcz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz