Luboszyce, 27.11.2023
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Przez cały dobiegający powoli końca rok kalendarzowy, staraliśmy się w Kościele realizować program duszpasterski: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Tak wiele zamętu widzimy wokół nas, tak często człowiek człowiekowi staje się wilkiem, bolą nas grzechy i słabości ludzi świeckich, a zwłaszcza duchownych. Nie zapominajmy jednak, że wbrew temu czego pragnęliby Jego wrogowie, Chrystus swojej Owczarni nie opuścił. Zmiany w Kościele były, są i będą miały miejsce w przyszłości (choć z pewnością nie w sferze doktrynalnej), a w części z nich jako osoby tworzące lokalną parafi ę możemy mieć bezpośredni udział. Oby to były zmiany na lepsze, bo gdy tak będzie wszyscy na nich skorzystamy. Każda odpowiedzialna osoba, której powierzono troskę o dobro wspólne powinna ciągle na nowo odczytywać, rozumieć i brać do siebie słowa Pana Jezusa „Komu wiele dano od tego wiele wymagać się będzie” (Łk 12,48). Trzeba każdego dnia ponosić wiele trudu, by te słowa nie były czystą teorią, lecz by udawało się je zmieniać w praktykę tak często, jak to jest możliwe. Są sytuacje, na które nie mamy dużego wpływu ale jeśli nam zależy na wspólnym dobru Kościoła, nie zapominajmy o modlitwie (zwłaszcza różańcowej) oraz ofiarowanym cierpieniu w intencji osób tworzących Jego hierarchiczną strukturę. To będzie o wiele bardziej duchowo owocne od ciągłego narzekania czy malkontenctwa, które każdemu i każdej z nas zagraża.
SPRAWY BIEŻĄCE
KOLĘDA. Przed nami czas kolejnych odwiedzin duszpasterskich, zwanych popularnie kolędą. Podobnie jak w poprzednich latach będzie ona na tzw. zaproszenie. Proszę, aby osoby które zdecydują się zaprosić mnie do swoich domów tak zorganizowały czas oraz zajęcia by spotkać się ze mną w jak najszerszym gronie. Poza tym liczę na dzielenie się tym, jak Państwo odbieracie podejmowane przeze mnie inicjatywy. Jeszcze bardziej chciałbym usłyszeć sugestie, czego byście oczekiwali próbując włączać się coraz bardziej w życie parafii. Osoby pragnące bardziej się zaangażować i dołączyć m.in. do Róż Żywego Różańca czy Rady Parafialnej - proszę o osobisty kontakt, by indywidualnie ustalić szczegóły tej aktywności. Jak staram się podkreślać w redagowanych do Państwa listach, Kościół jako wspólnota uczniów i uczennic Chrystusa - to nie tylko duchowieństwo, ale również - a nawet przede wszystkim - świeccy. Potrzebujemy siebie nawzajem i cieszę się, że są wśród Was ludzie, dla których jest to oczywiste. Chcę też pokazać, w duchu wzajemnego zaufania, że dla każdej chętnej osoby chcącej włączyć się bardziej w duszpasterstwo spróbuję znaleźć miejsce. Zdaję sobie sprawę, że wspomniana forma odwiedzin duszpasterskich (na zaproszenie) nie wszystkim odpowiada, bo niektórzy nie życzą sobie odwiedzin kapłana w domu. Szanuję to i nie zamierzam robić tego „na siłę”. Uświadamiam jednak, że dłuższe nieprzyjmowanie kapłana po kolędzie, połączone z brakiem zaangażowania w finansowe utrzymanie parafii, w dłuższej perspektywie sprawi, że będziemy sobie coraz bardziej obcy. Nasze codzienne postępowanie - zarówno dobre jak i złe - wcześniej czy później doprowadza do konsekwencji. W dziedzinie życia duchowego: każde uczynione dobro (zwłaszcza bezinteresowne) wprowadza harmonię w relacje międzyludzkie oraz oddaje cześć Panu Bogu. Każde popełnione zło (zwłaszcza świadome) powoduje mniejszy lub większy bałagan. Jeśli czynimy dobro to możemy mieć nadzieję, że nawet jeśli w tym życiu nie zobaczymy jego owoców to w przyszłym życiu będzie nam to przez Pana Boga policzone. I odwrotnie, popełniane zło wcześniej czy później będzie nas od Niego oraz innych ludzi oddalać. Kościół od dwóch tysięcy lat przypomina, że jeśli nie odpokutujemy za popełnione złe uczynki tu na ziemi, to konsekwencje poniesiemy po drugiej stronie życia. To skrót drugiej (z sześciu) w kolejności głównej prawdy wiary: Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza a za zło karze. To nauka Pana Jezusa mająca potwierdzenie w Piśmie Świętym oraz Tradycji Kościoła.
SAKRAMENTY ŚWIĘTE. Tym, którzy nie docierają do kościoła w celu korzystania z sakramentów świętych po raz kolejny przypominam o praktyce pierwszych piątków miesiąca. Jako Wasz kapłan i proboszcz systematycznie dojeżdżam do osób, które zgłoszą taką duchową potrzebę. Na chwilę obecną jest to grupa 22 osób (stan na listopad 2023). W ciągu minionych lat zauważyłem, że duża liczba starszych, często schorowanych osób m.in. przez fakt braku kontaktu z Kościołem zaniedbała regularne przystępowanie do sakramentów świętych (zwłaszcza spowiedzi świętej oraz Eucharystii). Spośród ponad 90 osób, które w ciągu ponad czterech lat pochowaliśmy głównie na luboszyckim cmentarzu, wielu nie przyjęło przed śmiercią sakramentów m.in. dlatego, że ich bliscy o to nie zadbali. Jeśli mogli przyjąć sakramenty, a tego świadomie nie uczynili to sami pokazali Panu Bogu jak prawdopodobnie niewiele dla nich znaczył. Zwłaszcza jeśli do nich nie przystępowali przez długie tygodnie, miesiące a nawet lata.
Dziękuję tym wszystkim, którzy - mając swoje osobiste, małżeńskie czy rodzinne obowiązki - starają się na miarę możliwości włączać w troskę o dobro wspólne. Dziękuję wszystkim, którzy już kolejny rok wspierają finansowo realizowane inicjatywy. Dziękuję tym, którzy przez ponad cztery lata systematycznie zamawiają Msze święte, dołączając do nich na miarę swoich finansowych możliwości stypendia mszalne. Nie uczę w szkole i nie posiadam jednocześnie zapłaty za prowadzoną katechezę w ramach zajęć. Ofiary składane z racji świąt oraz uroczystości kościelnych w zdecydowanej większości przeznaczane są na opłacanie rachunków. Tak więc wspomniane stypendia są głównym źródłem mojego utrzymania na parafii. Zachęcam jednocześnie te rodziny do zamawiania Mszy za żyjących lub zmarłych ze swojej rodziny. Uczmy się jak najczęściej dziękować Panu Bogu oraz ludziom, ponieważ to wprowadza ład i harmonię we wspomniane międzyosobowe relacje.
CMENTARZ. Po konsultacjach z Radą Parafialną, podjąłem decyzję zamknięcia bramy dla osób chcących dokonywać wymiany lub renowacji nagrobków. Odtąd każdy wjazd odpowiednich firm będzie związany z uiszczeniem opłaty 50 złotych od grobu. Pozyskiwane w ten sposób środki będą przeznaczane w dalszym ciągu na dbanie o porządek na terenie cmentarza. Więcej informacji można uzyskać czytając regulamin cmentarza wywieszony przy wejściowej bramie.
PODSUMOWANIE REALIZACJI WYZNACZONYCH ZADAŃ I PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ.
W dobiegającym końca roku mieliśmy okazję po raz drugi zorganizować parafialny piknik, w założeniu mający integrować rodziny. Wszystkim osobom zaangażowanym w jego przebieg jeszcze raz dziękuję. W pierwszej połowie bieżącego roku odmalowaliśmy dach naszej kaplicy filialnej w Lubowie. Udało się również dokończyć inwestycję pod plebanią, gdzie wewnątrz altany na położonej brukowej kostce ustawiliśmy stoły oraz ławy. Oby nie tylko tam stały, ale służyły do integracyjnych spotkań. Dodatkowo na luboszyckim cmentarzu uporządkowaliśmy zachwaszczony teren pod przyszłe miejsca pochówków, położyliśmy brakującą część chodnika wokół krzyża oraz posadziliśmy tuje. Niech to co udało się zrealizować daje satysfakcję z własnego wkładu oraz służy naszej lokalnej społeczności na kolejne lata.
W planach jest dalsze zbieranie funduszy na salkę przy plebanii o charakterze katechetyczno-duszpasterskim. Oprócz formularza kolędowego, który (w przypadku chęci zaproszenia) proszę zwrócić wypełniony najpóźniej do połowy grudnia, dołączam książeczkę Skarby Wiary - przewodnik dla rodziny, będący najbardziej esencjonalnym przewodnikiem po praktykach religijnych dla polskich rodzin. To moje podziękowanie za Państwa życzliwość. Zachęcam do lektury. Życzę Państwu błogosławionych świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie bliskim Waszym sercom osób z rodziny oraz przyjaciół.
ks. Adam Lota
proboszcz parafii
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz